Data publikacji: 02.02.2009

Konkurs UE: Pozapaństwowi uczestnicy i władze lokalne w rozwoju

8534512_63396938.jpgDo 10 lutego 2009 r. można składać w Biurze Współpracy EuropeAid wnioski o dofinansowanie projektów w programie „Pozapaństwowi uczestnicy i władze lokalne w rozwoju (działania w krajach partnerskich)” .


Celem konkursu jest wsparcie działań prowadzonych przez „uczestników pozapaństwowych”, zakładających promowanie społeczeństwa włączającego w krajach partnerskich. Działania te muszą angażować wiele krajów i mieć charakter globalny. Priorytetowo traktowane będą projekty zakładające podejście wielopodmiotowe i działania nastawione m.in. na:
  • poprawę zdolności „uczestników pozapaństwowych” z krajów partnerskich tak, by były w stanie angażować się w krajowe i międzynarodowe procesy podejmowania decyzji;
  • poprawę relacji, partnerstw i sieciowania pomiędzy „uczestnikami pozapaństwowymi” i władzami lokalnymi z krajów UE i krajów partnerskich;
  • ułatwianie interakcji i wymian pomiędzy „uczestnikami pozapaństwowymi” i władzami lokalnymi;
  • wzmacnianie roli „uczestników pozapaństwowych” i władz lokalnych w procesach decentralizacji.
Priorytetowo traktowane będą projekty dotyczące krajów najmniej rozwiniętych.
Wszystkie działania muszą być oparte na inicjatywie lokalnych organizacji („uczestników pozapaństwowych” lub władz lokalnych) w krajach partnerskich, w których będą miały miejsce.

Wnioskodawcy
O grant mogą się ubiegać: osoby prawne prowadzące działalność o charakterze non-profit z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub krajów partnerskich, w których odbywają się działania, należące do kategorii „uczestnicy pozapaństwowi” lub władze lokalne.
Do kategorii „uczestnicy pozapaństwowi” należą m.in.: organizacje pozarządowe; organizacje reprezentujące społeczności miejscowe; mniejszości narodowe/ etniczne; lokalne grupy obywateli; lokalne organizacje handlowców; spółdzielnie; organizacje reprezentujące interesy gospodarcze i społeczne; organizacje walczące z korupcją i malwersacjami; organizacje promujące „dobre rządzenie”, prawa człowieka, walczące z dyskryminacją; organizacje z krajów rozwijających się (i ich sieci) angażujące się w zdecentralizowaną współpracę i integrację regionalną; organizacje konsumenckie; organizacje kobiece i młodzieżowe, edukacyjne, badawcze, naukowe, kulturalne; uniwersytety; kościoły i stowarzyszenia oraz społeczności religijne; media; inne pozarządowe stowarzyszenia i niezależne fundacje, w tym niezależne fundacje polityczne.

Partnerstwo
Praca w partnerstwie wielopodmiotowe jest warunkiem udziału w konkursie.

Lokalizacja i czas trwania działań
Działania muszą być prowadzone w przynajmniej dwóch krajach partnerskich (ich lista znajduje się w aneksie I do Wytycznych konkursowych) i nie mogą trwać krócej niż 24miesięcy i dłużej niż 60 miesięcy.

Budżet
Orientacyjny budżet konkursu wynosi 32,9 mln euro. Zależnie od decyzji instytucji finansowej, podobne kwoty mają zostać przeznaczone na ten konkurs z budżetu na rok 2009.
Minimalna wysokość grantu: 500 tys. euro, maksymalna – 4 mln euro.

Wielkość koperty finansowej według rejonu geograficznego:
  • kraje Afryki, Karaibów i Pacyfiku - 61%;
  • Ameryka Łacińska - 22%;
  • Azja - 10%;
  • kraje Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, kraje śródziemnomorskie - 7%.
Specjalna kwota w wysokości 1 mln euro została przeznaczona na działania promujące sprawiedliwy handel.
Finansowy wkład Komisji Europejskiej nie przekroczy:
  • 90% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku wniosków złożonych przez „uczestników pozapaństwowych”;
  • 75% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu w przypadku wniosków złożonych przez władze lokalne.
 
Ogłoszenie o konkursie (w języku angielskim) oraz dokumentację konkursową można pobrać ze strony Biura Współpracy EuropeAidNumer konkursu: EuropeAid/127763/C/ACT/Multi    www.ec.europa.eu/europeaid/work/funding/index_en.htm ( po lewej stronie zakładka „Apply for grant or contrach”).

Tytuł: Non State Actors and Local Authorities in Development - Actions in partner countries (Multi-country) for Non-State Actors
 UWAGA: W pierwszym etapie należy złożyć tylko tzw. concept notes. Po ich ewaluacji, o złożenie całego wniosku Komisja poprosi wybrane podmioty.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.