Data publikacji: 02.02.2009

Wizyta komisarz Hübner na Podkarpaciu

newsy01 (23).jpgKomisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner odwiedzi dzisiaj region Podkarpacia, gdzie spotka się z marszałkiem Zygmuntem Cholewińskim oraz przedstawicielami Agencji Rozwoju Regionalnego. Odwiedzi również Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, który skorzystał z funduszy w ramach polityki spójności UE, oraz weźmie udział w debacie z czołowymi przedstawicielami biznesu i środowisk akademickich na temat przyszłości województwa podkarpackiego.  


Przed wizytą komisarz Danuta Hübner powiedziała: „Nowe priorytety Podkarpacia w ramach polityki spójności skupiają się na inwestycjach w kluczowych sektorach, takich jak lotnictwo i technologia. Stanowią one o sile tego regionu i przyczyniają się do pełnego wykorzystania jego potencjału rozwojowego. Dzięki naciskowi położonemu na konkurencyjność przedsiębiorstw, innowacje, infrastrukturę i turystykę, Podkarpacie będzie w stanie stawić czoła światowej recesji, a wręcz nabrać nowych sił." 

Program regionalny dla województwa podkarpackiego na lata 2007-2013
Rano pierwszego dnia wizyty komisarz Hübner rozmawiać będzie z marszałkiem Cholewińskim oraz przedstawicielami Agencji Rozwoju Regionalnego, odpowiedzialnej za monitorowanie inwestycji czynionych dzięki funduszom strukturalnym UE w województwie. Ich dyskusje dotyczyć będą przede wszystkim programu regionu w zakresie polityki spójności, który na lata 2007-2013 otrzyma wsparcie finansowe w łącznej wysokości ponad 2,2 mld euro, z czego: 1,13 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 367 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz około 700 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki te zostaną przeznaczone na projekty poświęcone zwiększaniu konkurencyjności przedsiębiorstw, innowacyjom, turystyce, dziedzictwu kulturowemu, infrastrukturze transportowej, rozwojowi obszarów wiejskich oraz ochronie środowiska (zob.
MEMO/08/115).

W roku 2009 region ten otrzyma również zaliczkę w wysokości 45,5 mln euro, w tym 27,7 mln euro dodanych w ramach realizowanego przez Komisję Europejską europejskiego planu naprawy gospodarczej. Razem z kwotami, jakie już zostały przez Komisję wypłacone w latach 2007-2008, oznacza to dla województwa podkarpackiego zaliczki w łącznej wysokości102,2 mln euro – dzięki tym środkom możliwe będzie przyspieszenie realizacji projektów, pomoże to również przywrócić wiarę w rozwój gospodarki regionu.

Jak wynika z szacunków, inwestycje w ramach polityki spójności przyczynią się do:

o   stworzenia ok. 8000 nowych miejsc pracy;

o   zwiększenia PKB w regionie o 2,7%;

o   zapewnienia wsparcia finansowego dla nawet 700 mikroprzedsiębiorstw;

o   budowy ok. 94 km nowych dróg;

o   modernizacji 600 km istniejących dróg;

o   poprawy infrastruktury turystycznej oraz odnowienia około 20 budowli o szczególnym znaczeniu dla regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Wizyty w miejscach realizacji projektów w województwie podkarpackim

Komisarz odwiedzi Park Naukowo-Technologiczny Akropolis, który otrzymał środki w wysokości 10 mln euro z EFRR na modernizację infrastruktury oraz rozwijanie BiR. Dzięki głęboko zakorzenionym tradycjom przemysłu lotniczego oraz swojemu korzystnemu położeniu w pobliżu głównych tras tranzytowych i międzynarodowego portu lotniczego w Rzeszowie-Jasionce, Aeropolis stało się renomowanym ośrodkiem przedsiębiorczości w samym sercu podkarpackiej Doliny Lotniczej. Aeropolis postrzegane jest jako jeden z czołowych polskich ośrodków, stawianych za przykład w zakresie transferów technologii i rozwijania umiejętności dzięki współpracy z regionalnymi stowarzyszeniami ośrodków akademickich.

Wsparcie z funduszy UE w czasach zawirowań gospodarczych

Następnie Danuta Hübner weźmie udział w debacie okrągłego stołu z przedstawicielami biznesu i środowisk akademickich na temat przyszłości regionu i priorytetów inwestycyjnych w obliczu spowolnienia gospodarczego. Komisarz przedstawi środki, jakie Komisja podejmuje w ramach europejskiego planu naprawy gospodarczej. Środki te to m.in. zwiększenie zaliczek na rzecz państw członkowskich w roku 2009 oraz przyspieszenie realizacji projektów korzystających ze środków unijnych.

Kontekst

o   Polska jest największym beneficjentem inwestycji UE w ramach polityki spójności na lata 2007-2013. Otrzyma łącznie 67,3 mld euro.

Dodatkowe informacje na temat europejskiej polityki regionalnej w Polsce:

http://www.funduszestrukturalne.gov.pl/

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.