Data publikacji: 12.08.2008

Topniejące bryły lodu - wystawa Komisji Europejskiej w Poznaniu

europa2.jpgW dniach 1 i 2 grudnia przed Starym Browarem w Poznaniu Komisja Europejska organizuje wystawę informującą o zagrożeniach związanych ze zmianach klimatu oraz o głównych celach polityki Unii Europejskiej w zakresie zmian klimatu i energii, a zwłaszcza o założeniach tzw. pakietu klimatyczno-energetycznego, którego głównym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej do 2020 roku o co najmniej 20% w stosunku do poziomu z roku1990.


Wystawa Komisji Europejskiej przedstawiać będzie dwie bryły lodu, topniejące w różnym tempie, które w symboliczny sposób obrazują konsekwencje zmian klimatu, m.in. topniejące pokrywy lodowe i podnoszący się poziom wód w morzach i oceanach.

Pierwsza z nich, z logo Unii Europejskiej, topnieje znacznie wolniej i symbolizuje sytuację, w której uwzględnione zostały propozycje UE dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i oszczędnego gospodarowania energią.

Bryła topniejąca szybciej symbolizuje katastrofalne skutki zaniechania działań na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Dla zwiedzający, którzy wezmą udział w quizie i odpowiedzą poprawnie na większość pytań przewidziane są nagrody. W trakcie ekspozycji rozdawane będą materiały informujące o działaniach UE w zakresie zmian klimatu oraz o działaniach, które każdy może podjąć, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.

Polskie stacje telewizyjne  w tym TVP1, TVN24, Polsat News oraz Polsat  nadawać będą z Poznania w trakcie trwania tej ekspozycji specjalne wydania prognoz pogody. Polscy członkowie stowarzyszenia 'ambasadorów klimatu', www.cbn-e.eu  Marek Horczyczak, Tomasz Zubilewicz oraz Jarosław Kret  będą tłumaczyć widzom, w jaki sposób każdy z nas  wprowadzając niewielkie zmiany do swoich codziennych nawyków ? może włączyć się do walki ze zmianami klimatu, ograniczyć emisje CO2 oraz konsumpcję energii.

Wydarzenie organizowane jest w kontekście odbywającej się Poznaniu w dniach 1-12 grudnia Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele ponad 190 delegacji rządowych.

Informacje na temat polityki UE w zakresie zmian klimatu i energii (strona dostępna w j. polskim w tym tygodniu) www.ec.europa.eu/climateaction

Praktyczne wskazówki jak ograniczać emisje CO2 są dostępne na stronie www.climatechange.eu.com

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.