array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "1509" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(8) "program-" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 07.11.2011

Program ‘Back to school’ w Poznaniu - XVII LO i Marynka

W ramach inicjatywy KE „Powrót do szkoły” (Back to School), w dniach 3-10 listopada 2011 roku, z okazji sprawowanego przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, do swoich szkół wraca ponad 200 polskich urzędników, pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej.


.
.
.
.
W Wielkopolsce urzędnicy odwiedzili: 
  • Szkoły w Poznaniu: XVII LO, LO SS Urszulanek, LO św. Marii Magdaleny, IV LO, Gimnazjum nr 9, SP nr 65,
  • Gimnazjum i SP w Kaźmierzu Wielkopolskim;
  • LO w Chodzieży;
  • I i II LO w Lesznie.
Punkt Europe Direct – Poznań miał przyjemność uczestniczyć w dwóch spośród wymienionych spotkań:
  • w spotkaniu z Panem Tomaszem Mayem w XVII LO w Poznaniu, 3 listopada;
  • w spotkaniu z Panem Szymonem Bieleckim w LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, 7.11.
I.
Pan Tomasz May, urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa, audytor, badający stopień i sposób wdrażania unijnego prawa związanego z rolnictwem na poziomie krajów członkowskich, na dwóch spotkaniach przedstawił uczniom XVII LO zagadnienia ogólne związane z Unią Europejską, oraz możliwości zatrudnienia w unijnych instytucjach.
 
Część pierwsza dotycząca ogólnych informacji o państwach członkowskich, językach, instytucjach Unii Europejskiej, budżecie i ciekawostkach związanych z funkcjonowaniem UE. Część druga dotyczyła kariery w instytucjach UE. Pan Tomasz opowiadał o procesie rekrutacji, wymaganiach, korzyściach i wyzwaniach płynących z bycia unijnym urzędnikiem. Pan Tomasz opowiedział też o swoich prywatnych doświadczeniach, studiach w Berlinie, nauce języków i życiu poza granicami Polski.
 
II.
Pan Szymon Bielecki, urzędnik Komisji Europejskiej, Europejskiego Urzędu Statystycznego EUROSTAT w Luksemburgu, 7.11 poprowadził 3 spotkania z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny. W spotkaniach łącznie uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze, drugie i trzecie.
 
Pan Szymon nie tylko jest absolwentem poznańskiej „Marynki”, ale także należał do jej grona pedagogicznego. Poprzedzając swoją prezentację zdjęciami ze szkolnych lat na których byli inni, nadal pracujący nauczyciele, rozbawił młodzież i z pewnością wzmocnił ich zainteresowanie swoją osobą.
 
Pan Bielecki rozpoczął spotkanie przypominając uczniom podstawowe zagadnienia związane z Unią Europejską, jej historię i pierwsze idee integracyjne, instytucje Unii Europejskiej, zasady jednolitego rynku, strefy Schengen i polityki strukturalnej. Opowiedział także o pracownikach instytucji europejskich, ich liczbie i strukturze oraz zarobkach, a także uzmysłowił zebranym jak, często niesprawiedliwe, administracja europejska uważana jest za „pochłaniającą” olbrzymie unijne pieniądze.
 
Następnie przedstawił programy i inicjatywy europejskie, które są przeznaczone dla młodzieży, a więc: Comenius, Erasmus, etwinning, Młodzież w Działaniu. Omówił je na tyle szczegółowo, że dla zainteresowanej młodzieży spotkanie z pewnością będzie wystarczającym impulsem do dalszych poszukiwań i skorzystania z poszczególnych programów.
 
Całości wystąpienia towarzyszyła myśl, że obecnie zarówno ścieżka edukacyjna jak i zawodowa młodych Europejczyków jest procesem transnarodowym, w którym często zmienia się miejsce zamieszkania by korzystać z możliwości jakie niesie ze sobą członkowstwo w UE.
 
Pan Bielecki przekonywał uczniów, że warto przystępować do projektów międzynarodowych czy wyjechać na studia do innego państwa w UE. Podkreślał także jak ważnym kapitałem jest znajomość języków obcych.
 
Pan Szymon opowiedział także o swoich prywatnych doświadczeniach związanych z mobilnością, o studiach na wielu niemieckich uczelniach, o pracy i życiu w Luksemburgu.
 
Po spotkaniu młodzież miała okazję otrzymać materiały informacyjne pochodzące z Urzędu Publikacji Unii Europejskiej, z której chętnie korzystała.
 
Mamy nadzieje, że wszystkie spotkania przebiegły równie sympatycznie. Być może dla kogoś z słuchaczy będą one impulsem do związania swojej kariery zawodowej z Unią Europejską.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.