array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "4282" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(39) "integracja-uchod¼cow-komisja-laczy-sily" } Europe Direct PoznaÅ„

Data publikacji: 20.12.2017

Integracja uchodźców: Komisja łączy siły z partnerami społecznymi i gospodarczymi

Komisja Europejska podpisze z partnerami spoÅ‚ecznymi i gospodarczymi UE[1] porozumienie o „Europejskim partnerstwie na rzecz integracji", ustanawiajÄ…ce podstawowe zasady i zobowiÄ…zania, aby wesprzeć i wzmocnić szanse mieszkajÄ…cych legalnie w UE uchodźców i migrantów na integracjÄ™ na europejskim rynku pracy.


Przed rozpoczÄ™ciem uroczystoÅ›ci podpisania porozumienia komisarz Dimitris Avramopoulos powiedziaÅ‚: Wczesna integracja na rynku pracy ma zasadnicze znaczenie dla pomyÅ›lnej integracji nowych imigrantów, a w szczególnoÅ›ci uchodźców. Wszystkie podmioty – tak publiczne, jak i prywatne – muszÄ… wnieść swój wkÅ‚ad w pomyÅ›lnÄ… integracjÄ™ uchodźców – dlatego chcemy poÅ‚Ä…czyć nasze siÅ‚y. ZobowiÄ…zujemy siÄ™ dzisiaj do wspóÅ‚pracy z partnerami spoÅ‚ecznymi i gospodarczymi, aby uczynić z tego model – nie tylko na szczeblu unijnym, ale i krajowym. Jest to jedyny sposób, by migracja staÅ‚a siÄ™ dla wszystkich realnÄ… szansÄ…, zarówno dla samych uchodźców, jak i dla naszych spoÅ‚eczeÅ„stw.

Komisarz Marianne Thyssen dodaÅ‚a: Najlepsza droga do integracji spoÅ‚ecznej prowadzi przez rynek pracy. Dlatego powinna ona być również najbezpieczniejsza i najszybsza. Dzisiaj czynimy w tym kierunku kolejny krok, Å‚Ä…czÄ…c siÅ‚y z partnerami spoÅ‚ecznymi i gospodarczymi, aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwoÅ›ci, jakie oferuje integracja uchodźców na rynku pracy.Przyczynimy siÄ™ w ten sposób do stworzenia rynków pracy i spoÅ‚ecznoÅ›ci, które bÄ™dÄ… bardziej sprzyjaÅ‚y wÅ‚Ä…czeniu spoÅ‚ecznemu, tak żeby wszyscy w zrównoważony sposób mogli odnieść z tego wiÄ™ksze korzyÅ›ci, zgodnie z podstawowymi zasadami europejskiego filaru praw socjalnych.

Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji ZwiÄ…zków Zawodowych (ETUC), powiedziaÅ‚: ETUC z radoÅ›ciÄ… przystÄ™puje do partnerstwa na rzecz promowania integracji na rynku pracy dla osób ubiegajÄ…cych siÄ™ o azyl i dla uchodźców. Jest to ważne osiÄ…gniÄ™cie. Naszym zdaniem należy je postrzegać jako kolejny etap zaangażowania partnerów spoÅ‚ecznych i wÅ‚adz publicznych na rzecz równego traktowania migrantów i zwiÄ™kszenia ich szans na zatrudnienie w caÅ‚ej Europie. Mamy nadziejÄ™, że partnerstwo to da impuls do podejmowania skutecznych dziaÅ‚aÅ„ i uruchomi praktyczne wsparcie. Potrzebne sÄ… również zmiany w polityce azylowej UE, tak aby zamiast, jak dotÄ…d, koncentrować siÄ™ gÅ‚ównie na ochronie bezpieczeÅ„stwa i kontroli granic, poÅ‚ożyć wiÄ™kszy nacisk na wiÄ™kszÄ… solidarność i poszanowanie praw czÅ‚owieka.

Markus J. Beyrer, dyrektor generalny Business Europe, stwierdziÅ‚: Wielu uchodźcom przyznano w ostatnich latach prawo do pobytu w Europie. Powinni oni otrzymać wsparcie w dążeniu do jak najszybszego aktywnego udziaÅ‚u w rynkach pracy. Skuteczne dziaÅ‚anie jest dla Unii Europejskiej i jej paÅ„stw czÅ‚onkowskich najlepszym sposobem na realizacjÄ™ naszych wartoÅ›ci spoÅ‚ecznych. Przy dostosowywaniu ram prawnych, tak aby zachÄ™caÅ‚y one pracodawców do zatrudniania uchodźców, powinno przeważać podejÅ›cie pragmatyczne.

Veronique Willems, sekretarz generalna UEAPME, powiedziaÅ‚a: Migracja w Europie jest już faktem. Integracja jest konieczna dla spoÅ‚eczeÅ„stwa i dla gospodarki. WspólnÄ… odpowiedzialność ponosi za niÄ… wiele podmiotów. MaÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa oraz ich organizacje zrobiÅ‚y już wiele na rzecz integracji uchodźców na rynku pracy, potrzebujÄ… one jednak wiÄ™kszego wsparcia. NajwÅ‚aÅ›ciwszym sposobem dziaÅ‚ania bÄ™dzie Å›cisÅ‚a wspóÅ‚praca na wszystkich szczeblach.

Valeria Ronzitti, sekretarz generalna CEEP (Europejskie Centrum Pracodawców i PrzedsiÄ™biorstw ÅšwiadczÄ…cych UsÅ‚ugi Publiczne), powiedziaÅ‚a: Pracodawcy i podmioty Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi publiczne majÄ… do odegrania kluczowÄ… rolÄ™ we wspieraniu integracji migrantów i uchodźców w Europie. DziaÅ‚ajÄ… one jako jednostki odpowiedzialne za pierwsze Å›wiadczenie podstawowych usÅ‚ug, a na późniejszym etapie procesu jako pracodawcy. Uczestnictwo w europejskim partnerstwie na rzecz integracji, które poprzez wspólnÄ… odpowiedzialność zapewnia lepsze wsparcie, pomoże naszym czÅ‚onkom w peÅ‚nieniu tej podwójnej roli.

René Branders, przewodniczÄ…cy Belgijskiej Federacji Izb Handlowych i reprezentujÄ…cy Eurochambres, powiedziaÅ‚: Historia pokazuje, że cywilizacje, które otwierajÄ… swoje drzwi dla imigracji, przeżywajÄ… w rezultacie rozkwit. JeÅ›li Europa ma na tym podobnie skorzystać, musimy doprowadzić do Å›ciÅ›lejszej spoÅ‚ecznej i gospodarczej integracji migrantów. Nie jest to tylko kwestia solidarnoÅ›ci czy moralnoÅ›ci: chodzi o dostosowanie siÄ™ do zmieniajÄ…cego siÄ™ Å›wiata. Wymaga to skoordynowanego podejÅ›cia odpowiednich zainteresowanych stron i dlatego nasze partnerstwo ma do odegrania ważnÄ… rolÄ™.

Integracja może być skuteczna tylko wtedy, gdy wszystkie zainteresowane podmioty – instytucje UE, wÅ‚adze krajowe i lokalne, partnerzy spoÅ‚eczni i gospodarczy oraz organizacje spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego – peÅ‚niÄ… swojÄ… rolÄ™. Partnerstwo na rzecz integracji okreÅ›la podstawowe zasady w zakresie integracji uchodźców na rynku pracy, m.in. udzielanie wsparcia na jak najwczeÅ›niejszym etapie, zagwarantowanie, że zarówno uchodźcy, jak i gospodarka i ogóÅ‚ spoÅ‚eczeÅ„stwa bÄ™dÄ… z integracji odnosić korzyÅ›ci, a także zapewnienie podejÅ›cia opartego na porozumieniu wielu stron.

ZobowiÄ…zania podjÄ™te przez partnerów spoÅ‚ecznych i gospodarczych obejmujÄ… wymianÄ™ najlepszych praktyk w zakresie integracji uchodźców na rynku pracy, przykÅ‚adowo poprzez organizowanie programów mentorskich majÄ…cych na celu ich integracjÄ™ w miejscu pracy lub uÅ‚atwianie dokumentowania i oceny ich umiejÄ™tnoÅ›ci i kwalifikacji. ZobowiÄ…zali siÄ™ oni również promować wÅ›ród swoich czÅ‚onków partnerstwo i zacieÅ›niać wspóÅ‚pracÄ™ z organami publicznymi na wszystkich stosownych szczeblach. Komisja Europejska bÄ™dzie miÄ™dzy innymi konsekwentnie dziaÅ‚ać na rzecz promowania synergii z funduszami UE i z innymi powiÄ…zanymi inicjatywami na szczeblu europejskim, bÄ™dzie też nadal wspóÅ‚pracować z wÅ‚aÅ›ciwymi organami UE, grupami, komisjami i sieciami, jak również z partnerami spoÅ‚ecznymi i gospodarczymi, w celu wsparcia integracji uchodźców na rynku pracy.

Partnerstwo podpisane zostanie w imieniu Komisji przez Dimitrisa Avramopoulosa, komisarza do spraw migracji, spraw wewnÄ™trznych i obywatelstwa, i przez Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw spoÅ‚ecznych, umiejÄ™tnoÅ›ci i mobilnoÅ›ci pracowników.

Kontekst

W kontekÅ›cie obecnych i przyszÅ‚ych niedoborów umiejÄ™tnoÅ›ci na rynku pracy oraz jego potrzeb niewykorzystanie w UE potencjaÅ‚u uchodźców byÅ‚oby poważnym marnotrawstwem zasobów, zarówno dla zainteresowanych osób, jak i dla gospodarki i spoÅ‚eczeÅ„stwa jako caÅ‚oÅ›ci. Jakkolwiek należy kontynuować inwestycje w szkolenia i peÅ‚nÄ… aktywizacjÄ™ istniejÄ…cej siÅ‚y roboczej, uchodźcy – jeżeli bÄ™dÄ… dobrze zintegrowani – mogÄ… również wnieść swój wkÅ‚ad w rynki pracy UE i pomóc w rozwiÄ…zaniu problemów zwiÄ…zanych z wyzwaniami demograficznymi.

Z badaÅ„ wynika, że uchodźcy napotykajÄ… na istotne bariery w dostÄ™pie do zatrudnienia i że stanowiÄ… oni na unijnym rynku pracy jednÄ… z najbardziej narażonych grup obywateli paÅ„stw trzecich. W 2014 r. wskaźnik zatrudnienia uchodźców byÅ‚ o 15–-20 % niższy niż wÅ›ród rodowitych mieszkaÅ„ców, przy czym szczególnie niski wskaźnik zatrudnienia odnotowano wÅ›ród kobiet. Co wiÄ™cej, uchodźcy czÄ™sto wykonujÄ… prace poniżej swoich kwalifikacji, co po części spowodowane jest ich niedostatecznÄ… znajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka paÅ„stwa przyjmujÄ…cego, a po części brakiem poÅ›wiadczenia kwalifikacji lub ich oficjalnego uznania przez pracodawcÄ™.

Aby wesprzeć starania paÅ„stw czÅ‚onkowskich na rzecz integracji, Komisja przyjęła w dniu 7 czerwca 2016 r. Plan dziaÅ‚ania na rzecz integracji obywateli paÅ„stw trzecich. PrzyjÄ™ty przez KomisjÄ™ w dniu 10 czerwca 2016 r. Nowy europejski program na rzecz umiejÄ™tnoÅ›ci zainicjowaÅ‚ dziesięć dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych udostÄ™pnić mieszkaÅ„com UE odpowiednie szkolenie, umiejÄ™tnoÅ›ci i wsparcie, w tym ocenÄ™ profilu zawodowego migrantów i uchodźców, tak by mogli poprawić swoje kwalifikacje. W szczególnoÅ›ci zainicjowane w listopadzie tego roku Unijne narzÄ™dzie do tworzenia profilu umiejÄ™tnoÅ›ci obywateli paÅ„stw trzecich ma na celu pomóc organom krajowym, takim jak publiczne sÅ‚użby zatrudnienia lub centra integracji, w ewidencjonowaniu umiejÄ™tnoÅ›ci i doÅ›wiadczenia zawodowego obywateli paÅ„stw trzecich i tym samym w uÅ‚atwieniu im szybszego dostÄ™pu do zatrudnienia lub szkolenia. W niektórych przypadkach uchodźcy mogÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci być w stanie powrócić do swojego kraju, gdzie bÄ™dÄ… mogli, wykorzystujÄ…c umiejÄ™tnoÅ›ci nabyte w UE, odgrywać ważnÄ… rolÄ™ w jego dalszym rozwoju lub odbudowie.

Partnerzy spoÅ‚eczni i gospodarczy sÄ… zobowiÄ…zani do integracji uchodźców na rynku pracy. Na trójstronnym szczycie, który miaÅ‚ miejsce w dniu 16 marca 2016 r., przedstawiono wspólne oÅ›wiadczenie europejskich partnerów spoÅ‚ecznych i ekonomicznych na temat kryzysu uchodźczego. W dniu 23 maja 2017 r., podczas drugiego spotkania dotyczÄ…cego Europejskiego dialogu na temat umiejÄ™tnoÅ›ci i migracji, pracodawcy i przedstawiciele partnerów spoÅ‚ecznych i gospodarczych omawiali wyzwania i korzyÅ›ci zwiÄ…zane z integracjÄ… obywateli paÅ„stw trzecich na rynku pracy i dzielili siÄ™ wzajemnie dobrymi praktykami. W tym samym dniu zainicjowana zostaÅ‚a inicjatywa „Pracodawcy razem na rzecz integracji".

GÅ‚ównym instrumentem finansowania wspierajÄ…cym integracjÄ™ na rynku pracy, również migrantów, jest Europejski Fundusz SpoÅ‚eczny (EFS). Fundusze na dziaÅ‚ania przygotowawcze dotyczÄ…ce dostÄ™pu do rynku pracy może zapewnić również Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF). W listopadzie 2017 r. ogÅ‚oszone zostaÅ‚o zaproszenie do skÅ‚adania wniosków w ramach AMIF (ostateczny termin 1 marca 2018 r.), którego celem bÄ™dzie wspieranie inicjatyw pracodawców oraz partnerów spoÅ‚ecznych i gospodarczych w zakresie promowania integracji uchodźców oraz innych migrantów na rynku pracy.

Więcej informacji:

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.