array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "4541" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(37) "przewodniczacy-ke-jean-claude-juncker" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 26.07.2018

Przewodniczący KE Jean Claude Juncker spotkał się z prezydentem Usa Donaldem Trumpem w Białym domu.

Wizyta miała miejsce 25 lipca br.

Spotkanie odbyło się w formie otwartego dialogu na tematy związane ze wspólnymi relacjami UE i USA, w szczególności ze sprawami handlowymi.


Przewodniczącemu towarzyszył Komisarz Malmström.

Spotkanie zaowocowało wypracowaniem wspólnego stanowiska, w którym obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie zerowych taryf celnych, zerowych barier pozataryfowych i zerowych subsydiów na dobra przemysłowe (poza motoryzacyjnymi).

Przewodniczący Junkier wygłosił przemówienie w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (csis) (link poniżej)

Wspólne stanowisko UE i USA po wizycie przewodniczącego Junckera w białym domu:

„Spotkaliśmy się dziś w Waszyngtonie aby wejść w nową fazę w relacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – fazę bliskiej przyjaźni, silnych relacji handlowych
w których każdy z nas będzie zwycięzcą, lepszego współdziałania na rzecz globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu oraz wspólnej walki przeciwko terroryzmowi.

Stany Zjednoczone I Unia Europejska mają wspólnie ponad 830 milionów obywateli i generują ponad 50% światowego PKB. Jeśli stworzymy zespół, będziemy mogli uczynnić naszą planetę miejscem lepszym, bezpieczniejszym i zamożniejszym.

Już teraz wartość bilateralnej wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską wynosi bilion dolarów – stanowi tym samym największą wymianę gospodarczą na świecie. Chcemy dalszego wzmacniania tej relacji po to, aby przyniosła ona obywatelom amerykańskim i europejskim jak najwięcej korzyści.

Właśnie dlatego, po pierwsze, zgodziliśmy się na współpracę w kwestii zerowych taryf celnych, zerowych barier pozataryfowych i zerowych subsydiów na niemotoryzacyjne dobra przemysłowe. Będziemy także pracować nad zniesieniem barier i rozwojem handlu w zakresie usług, produktów chemicznych, farmaceutycznych, medycznych oraz soi.

Dzięki temu rynki będą otwarte dla rolników i pracowników, spowoduje to pobudzenie inwestycji i będzie prowadziło do zwiększenia dobrobytu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. Handel będzie bardziej sprawiedliwy i bardziej zrównoważony.

Po drugie zgodziliśmy się na pogłębienie współpracy energetycznej. Unia Europejska chce importować więcej ciekłego gazu ziemnego (LPG) ze Stanów Zjednoczonych, aby zdywersyfikować dostawy surowców energetycznych.

Po trzecie zgodziliśmy się na prowadzenie ścisłego dialogu w sprawie standardów, aby ułatwić handel, zredukować biurokratyczne przeszkody i zminimalizować koszty.

Po czwarte zgodziliśmy się na połączenie sił w celu ochrony amerykańskich i europejskich przedsiębiorstw przeciw nieuczciwym praktykom handlowym. Dlatego chcemy współpracować jeszcze ściślej z partnerami o podobnych poglądach, aby zreformować WTO i zająć się nieuczciwymi praktykami, łącznie z kradzieżą własności intelektualnej, przymusowym transferem technologii, subsydiami przemysłowymi, zaburzeniami tworzonymi przez przedsiębiorstwa państwowe i nadprodukcją.

Zdecydowaliśmy o natychmiastowym powołaniu grupy roboczej, złożonej z naszych najbliższych doradców, by nasze wspólne plany mogły być wcielone w życie. Ponadto grupa robocza będzie określać środki krótkoterminowe, aby ułatwić wymianę handlową i ocenić istniejące już środki taryfowe. Podczas prac nad tym tematem nie będziemy postępować zgodnie z duchem niniejszego porozumienia, dopóki jedna ze stron nie zakończy negocjacji.

Chcemy także rozwiązać problem ceł na stal i aluminium oraz taryf odwetowych.”

PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZĄCEGO JUNCKERA W CSIS

PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZĄCEGO JUNCKERA W CSIS (WIDEO)

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.