array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "4705" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(44) "europejski-komitet-regionow-upamietnia-pawla" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 11.02.2019

Europejski Komitet Regionów upamiętnia Pawła Adamowicza

„Ponieśliśmy bardzo wielką stratę nie tylko jako członkowie polskiej delegacji, nie tylko jako polscy samorządowcy, ale także jako Europejczycy wierni wartościom, na których Europa jest zbudowana” – powiedział wczoraj Marszałek Marek Woźniak, wspominając Pawła Adamowicza podczas rozpoczęcia sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.


„Chciałbym zwrócić uwagę, że każdemu takiemu tragicznemu wydarzeniu towarzyszą refleksje. Ważne, aby w klimacie tych refleksji wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dla mnie istotne jest, abyśmy pamiętali o odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas - politykach” – mówił M. Woźniak, odnosząc się do tematu mowy nienawiści.

Ta sesja plenarna poświęcona była w dużej części uhonorowaniu postaci Prezydenta Adamowicza, który przez ponad siedem lat reprezentował polskie samorządy w Brukseli. W zakończonej dzisiaj sesji udział wzięli również pełniąca funkcję Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz brat zamordowanego Piotr Adamowicz. 

Marszałek Woźniak podziękował w imieniu delegacji za kondolencje, słowa współczucia i solidarności, jakie zostały przesłane przez Przewodniczącego KR oraz inne delegacje krajowe. Podkreślił: „Pamiętajmy go, bo to ważna postać tego gremium i całej Unii Europejskiej”. Zbrodnia na Pawle Adamowiczu wstrząsnęła członkami Europejskiego Komitetu Regionów, dlatego zarówno w trakcie tej sesji plenarnej, jak i następnej, będzie miał miejsce szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie zamordowanego prezydenta. Dzisiaj rano Europejski Komitet Regionów przyjął rezolucję nawołującą do przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom popełnianym z nienawiści. „Jest to nasza odpowiedź na zamordowanie naszego kolegi Pawła Adamowicza” – powiedział Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl Heinz-Lambertz. „Mam nadzieję, że ta rezolucja odbije się echem w naszych środowiskach i przyniesie wiele dobra. Na tym zależałoby naszemu koledze Pawłowi, bo on zawsze stał po stronie dobra” – zaznaczył Marszałek Woźniak.

W trakcie obrad członkowie Europejskiego Komitetu Regionów spotkali się również z Tiborem Navracsicsem, unijnym komisarzem ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. Komisarz podkreślił, że inwestowanie w ludzi, zwłaszcza w młodych, jest kluczowe dla przyszłości Europy. Edukacja i kultura znalazła się wysoko w agendzie unijnej, świadczy o tym chociażby fakt, że budżety dwóch głównych programów, Kreatywna Europa oraz Erasmus, po 2020 r. zostaną znacznie powiększone. T. Navracsics mówił także o tym, że Komisja Europejska pracuje, aby do 2025 r. stworzyć europejski obszar edukacji, dlatego trzeba będzie postawić na większą jedność między państwami, regionami i władzami lokalnymi.

W sesji plenarnej udział wzięła Premier Rumunii Viorica Dăncilă, która zaprezentowała główne obszary, nad którymi do końca czerwca tego roku będzie pracowała Rada Unii Europejskiej. Mottem prezydencji rumuńskiej jest „spójność - wspólna wartość europejska” i to Europa spójności jest pierwszym i najważniejszym priorytetem na kolejne miesiące. Pozostałe trzy dotyczą bezpieczeństwa, Europy jako globalnego gracza i wspólnych wartości europejskich.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.