array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "4937" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(24) "530-mln-euro-na-wsparcie" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 07.10.2019

530 mln euro na wsparcie młodych naukowców

Komisja Europejska otworzyła nabór wniosków o finansowanie konsorcjów dla celu przeprowadzenia szkoleń dla naukowców na wczesnym etapie kariery. To ostatni nabór w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) w konkursie Innovative Training Networks w programie Horyzont 2020.


Projekt ma celu wsparcie młodego pokolenia kreatywnych, przedsiębiorczych i innowacyjnych pracowników nauki. Szkolenia mają być oferowane początkującym naukowcom (ERS: Early-Stage Researchers) każdej narodowości, pochodzącym z dowolnego kraju świata, którzy w momencie rekrutacji mają nie więcej niż cztery lata doświadczenia w prowadzeniu badań naukowych liczonego od momentu uzyskania tytułu pozwalającego na otworzenie przewodu doktorskiego.

Dla kogo?

Projekty mogą być realizowane przez instytucje posiadające osobowość prawną zaangażowane w prowadzenie badań i innowacji:

  • z sektora akademickiego (np. państwowe i prywatne uczelnie wyższe, instytuty badawcze, organizacje międzynarodowe)
  • z szeroko zdefiniowanego sektora pozaakademickiego (np. przedsiębiorstwa, w tym MŚP, szpitale, muzea, banki, organizacje pozarządowe i charytatywne).

Instytucje tworzą międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze (konsorcja) z udziałem sektora pozaakademickiego, działające w trzech trybach:

  • europejskie sieci szkoleniowe (ETN) -> minimalne konsorcjum to trzy instytucje znajdujące się w trzech różnych krajach członkowskich UE lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020
  • wspólne europejskie studia doktoranckie (EJD) -> konsorcjum to minimum trzy instytucje z trzech różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych z H2020 i uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora
  • europejskie studia doktoranckie w dziedzinie przemysłu (EID) -> konsorcjum składa się z minimum dwóch instytucji, które (1) znajdują się w dwóch różnych krajach członkowskich i stowarzyszonych z H2020 oraz (2) pochodzą z różnych sektorów, przy czym instytucja akademicka musi mieć uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Do kiedy?

Wnioski przyjmowane są do dnia 14 stycznia 2020 r. w ramach programu "Horyzont 2020" Marie Skłodowska-Curie, Innowacyjne sieci szkoleniowe (ITN).

Jak?

Zasady ogłaszanych konkursów, dokumenty oraz system elektronicznego składania wniosków znajdują się na stronach Participant Portal.

WEBINAR organizowany jest 6 grudnia br. Więcej informacji tutaj (pdf).

Kiedy wyniki naboru?

Wyniki oceny będą znane najpóźniej do czerwca 2020 r. Wybrane wnioski zostaną następnie zaproszone do przygotowania umowy w sprawie przyznania dotacji, która powinna zostać podpisana do września 2020 r.

Więcej informacji na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. kpk.gov.pl oraz Komisji Europejskiej

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.