Data publikacji: 04.11.2019

Pomoc KE dla rybaków

Komisja przyjęła wniosek, w którym oferuje pomoc z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego dla rybaków dotkniętych skutkami zamknięcia połowów wschodniobałtyckiego dorsza. Wsparcie jest przeznaczone na trwałe wycofanie z eksploatacji statków rybackich.


Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, powiedział: Sytuacja dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego jest krytyczna – naukowcy informują nas, że utrata liczebności tego stada związana z presją środowiskową jest trzy razy większa niż ubytki wskutek połowów. Nigdzie indziej w Europie nie mamy do czynienia z podobnym kryzysem. Dzisiejszy wniosek ma zaradzić temu problemowi poprzez stworzenie warunków, które umożliwią odbudowę stada dorsza, i poprzez wsparcie lokalnej społeczności, dla której stado to stanowi źródło utrzymania. Stawką jest przetrwanie stada ryb oraz przyszłość bałtyckich rybaków.

Wschodnie stado dorsza ma kluczowe znaczenie dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim, ale stan tego stada jest bardzo zły. Na posiedzeniu Rady w dniach 14–15 października ministrowie ds. rybołówstwa przyjęli wniosek Komisji i zgodzili się na ograniczenie uprawnień do połowów w 2020 r. do niemal zerowego poziomu. Krok ten jest wprawdzie konieczny, aby dać szansę na odbudowę stada, ale Komisja jest świadoma, że zakaz połowów oznacza poważne i nieuniknione straty gospodarcze dla flot i społeczności rybackich, które od dawna poławiają dorsza w tej części Bałtyku. Przedstawiony dzisiaj wniosek Komisji ma na celu złagodzenie skutków gospodarczych zamknięcia połowów i udzielenie pomocy rybakom, których najbardziej dotkną jego następstwa. Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) oferuje im wsparcie finansowe w tej trudnej sytuacji.

W szczególności, wniosek umożliwia zainteresowanym państwom członkowskim – pod pewnymi warunkami – przeznaczenie części niewykorzystanych środków EFMR na pomoc dla właścicieli statków, którzy poławiali wschodniobałtyckiego dorsza i chcą teraz trwale wycofać swoje statki z eksploatacji. We wniosku ograniczono jednocześnie liczbę statków, które mogą poławiać dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Dzięki temu wycofywanie zdolności połowowych przy wsparciu z EFMR zmniejszy presję na stado dorsza i z czasem przyczyni się do jego odbudowy. Wniosek nie zwiększa finansowania z EFMR przypadającego na pojedyncze państwa członkowskie ani kwoty wkładu z budżetu UE.

W świetle wyjątkowo niestabilnego stanu ekosystemu Morza Bałtycki

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.