array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5376" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(26) "ue-przeznacza-150-mln-euro" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 18.09.2020

UE przeznacza 150 mln euro na transport podstawowych produktów medycznych

UE zapewnia 18 państwom członkowskim i Zjednoczonemu Królestwu na transport do Europy podstawowych produktów medycznych wsparcie finansowe na kwotę 150 mln euro za pośrednictwem instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Za pośrednictwem tego instrumentu UE sfinansowała między kwietniem a wrześniem 2020 r. transporty ładunków, które obejmowały ratujące życie środki ochrony indywidualnej, leki i sprzęt medyczny.


Przykładowo wsparto transport wspólnej dostawy ponad 1 000 ton podstawowych środków ochrony indywidualnej do Czech i Słowacji. W ramach instrumentu UE sfinansowała również transport ponad 1 000 ton środków ochrony indywidualnej zakupionych przez włoskiego nadzwyczajnego komisarza ds. kryzysu związanego z koronawirusem, a także ponad 400 ton gogli, jednorazowych fartuchów, masek i odzieży ochronnej na Litwę drogą lotniczą i kolejową.

Nadal wspieramy nasze państwa członkowskie w lepszym przygotowaniu się do walki z pandemią koronawirusa. Sfinansowaliśmy transport podstawowych produktów medycznych w całej UE. Artykuły te zostały dostarczone tam, gdzie były najbardziej potrzebne, jako wsparcie dla krajowych działań na rzecz ratowania życia i pomoc w lepszym wyposażeniu szpitali i personelu służby zdrowia – powiedział komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

Instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na rzecz transportu sprzętu i personelu medycznego oraz pacjentów.

Wspomniany przydział środków w wysokości 150 mln euro stanowi część kwoty 220 mln euro udostępnionej w kwietniu 2020 r. na wsparcie:

  • transportu produktów medycznych do miejsc, w których są one najbardziej potrzebne,poprzez finansowanie transportu środków pomocy i artykułów pierwszej potrzeby do państw członkowskich UE;
  • transferu pacjentów między państwami członkowskimi UE lub z państw członkowskich do krajów sąsiadujących, w sytuacjach, w których istnieje ryzyko, że usługi zdrowotne będą w danym miejscu zbyt przeciążone oraz
  • transportu personelu medycznego i mobilnych zespołów medycznych między państwami członkowskimi UE i do UE z innych krajów.

Instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych jest częścią szerszej unijnej polityki wsparcia, która obejmuje inne instrumenty, takie jak Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w tym rescEU, wspólne procedury udzielania zamówień i inicjatywę inwestycyjną w odpowiedzi na koronawirusa, a także krajowe działania poszczególnych państw członkowskich.

Kontekst

Niniejsza pomoc jest częścią szerszego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych uruchomionego 16 kwietnia 2020 r. i mającego na celu wzmocnienie starań państw członkowskich UE w walce z pandemią koronawirusa.

Budżet instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych wynosi 2,7 mld euro. Opracowano go tak, aby strategicznie i w skoordynowany sposób zaspokoić potrzeby na szczeblu ogólnoeuropejskim. Jako część finansowa „wspólnego europejskiego planu działania na rzecz zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa" pomaga on łagodzić bezpośrednie skutki pandemii i przewidywać potrzeby związane z wyjściem z kryzysu i odbudową.

Instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych opiera się na zasadzie solidarności i łączy wysiłki i zasoby w celu szybkiego zaspokojenia wspólnych potrzeb strategicznych. Jest to ważny europejski instrument wspierania istniejących krajowych i ogólnoeuropejskich środków reagowania mających na celu zaradzenie obecnemu wyjątkowemu kryzysowi w dziedzinie zdrowia publicznego.

Więcej informacji

Arkusz informacyjny dotyczący instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych

Działania w odpowiedzi na koronawirusa: Działania w sytuacjach wyjątkowych

 

Koronawirus: transport podstawowych produktów medycznych Pobierz (41.991 kB - PDF)

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.