array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5394" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(35) "ke-zatwierdza-polski-program-pomocy" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 29.09.2020

KE zatwierdza polski program pomocy o wartości 32 mln euro, jako rekompensata dla portów lotniczych

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 142 mln złotych (około 32 mln euro), który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa.


 Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, w dniu 15 marca 2020 r. Polska zakazała wszelkich międzynarodowych i krajowych lotniczych usług pasażerskich na polskich lotniskach. Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca 2020 r., ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca 2020 r. Spowodowało to znaczne straty operacyjne dla operatorów polskich portów lotniczych.

W ramach programu polskie władze będą mogły zrekompensować portom lotniczym straty w dochodach poniesione w okresie od 15 marca do 30 czerwca 2020 r. w wyniku wdrożonych przez Polskę środków ograniczających dotyczących międzynarodowych i krajowych lotniczych przewozów pasażerskich. Wsparcie będzie miało formę dotacji bezpośrednich.

Program obejmuje mechanizm wycofania, w ramach którego wszelkie ewentualne wsparcie publiczne otrzymane przez beneficjentów, które przewyższa rzeczywiste straty, będzie musiało zostać zwrócone państwu polskiemu. W związku z tym nie zachodzi ryzyko, że pomoc państwa będzie wyższa, niż wysokość strat.

Komisja oceniła środek na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który umożliwia Komisji zatwierdzanie środków pomocy państwa przyznanych przez państwa członkowskie w celu zrekompensowania określonym przedsiębiorstwom lub określonym sektorom (w formie programów) strat spowodowanych bezpośrednio przez środki ograniczające podjęte w nadzwyczajnych okolicznościach, takich jak pandemia koronawirusa.

Komisja ustaliła, że zgłoszony przez Polskę program zapewni rekompensatę za straty, które są bezpośrednio związane z pandemią koronawirusa. Uznała również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie wykracza poza to, co jest konieczne do zrekompensowania strat. Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że pomoc jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Więcej informacji będzie dostępnych na stronie internetowej Komisji poświęconej konkurencji, w publicznym rejestrze spraw pod numerem sprawy SA.58212 po wyjaśnieniu kwestii związanych z poufnością.     

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.