array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5518" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(25) "brexit-mozliwe-opo¼nienie" }
Data publikacji: 11.12.2020
Unia Europejska przygotowuje Å›rodki awaryjne na wypadek gdyby do 1 stycznia 2021 r. nie udaÅ‚o siÄ™ wynegocjować porozumienia z WielkÄ… BrytaniÄ…. Chodzi o zapewnienie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci podstawowego ruchu samochodowego, lotniczego, morskiego oraz dostÄ™pu do Å‚owisk. Wielka Brytania opuÅ›ciÅ‚a UE 31 stycznia br. Obie strony uzgodniÅ‚y wówczas okres przejÅ›ciowy upÅ‚ywajÄ…cy z koÅ„cem 2020 r.
Komisja Europejska będzie nadal dążyć, aby osiągnąć korzystne dla obu stron porozumienie z Wielką Brytanią. Jednak obecnie niepewne jest, czy porozumienie będzie obowiązywać w dniu 1 stycznia 2021 r.
Komisja Europejska przedstawiÅ‚a zestaw ukierunkowanych Å›rodków awaryjnych, zapewniajÄ…cych podstawowe wzajemne połączenia lotnicze i drogowe miÄ™dzy UE a WielkÄ… BrytaniÄ…, a także umożliwiajÄ…cych wzajemny dostÄ™p statków UE oraz Wielkiej Brytanii do zasobów poÅ‚owowych na wodach każdej ze stron.
Celem tych Å›rodków awaryjnych jest przejÅ›cie przez okres, w którym nie obowiÄ…zuje porozumienie. Jeżeli strony nie przystÄ…piÄ… do żadnego porozumienia, powyższe Å›rodki zakoÅ„czÄ… siÄ™ po upÅ‚ywie okreÅ›lonego czasu.
PrzewodniczÄ…ca Ursula von der Leyen powiedziaÅ‚a: - Negocjacje sÄ… nadal w toku. MajÄ…c jednak na uwadze zbliżajÄ…ce siÄ™ zakoÅ„czenie okresu przejÅ›ciowego, nie ma gwarancji, że porozumienie zostanie na czas wprowadzone w życie – zależy to od tego, czy i kiedy zostanie osiÄ…gniÄ™te. Naszym obowiÄ…zkiem jest przygotowanie siÄ™ na wszystkie ewentualnoÅ›ci, w tym na wypadek braku obowiÄ…zujÄ…cego porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem stycznia 2021 r. Dlatego dzisiaj przedstawiamy wspomniane Å›rodki.
Komisja konsekwentnie wzywa wszystkie zainteresowane strony we wszystkich sektorach do przygotowania siÄ™ pod kÄ…tem każdego scenariusza, jaki jest możliwy w dniu 1 stycznia 2021 r. Scenariusz zakÅ‚adajÄ…cy brak porozumienia spowoduje zakÅ‚ócenia w wielu obszarach, jednak niektóre z nich zostanÄ… dotkniÄ™te w sposób nieproporcjonalny ze wzglÄ™du na brak odpowiednich rozwiÄ…zaÅ„ rezerwowych oraz w zwiÄ…zku z tym, że zainteresowane strony nie mogÄ… podejmować Å›rodków Å‚agodzÄ…cych we wÅ‚asnym zakresie. W zwiÄ…zku z tym Komisja przedstawia cztery Å›rodki awaryjne w celu zÅ‚agodzenia niektórych istotnych zakÅ‚óceÅ„, które wystÄ…piÄ… 1 stycznia w sytuacji, gdy porozumienie z WielkÄ… BrytaniÄ… nie bÄ™dzie jeszcze obowiÄ…zywać:
Komisja bÄ™dzie Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować z Parlamentem Europejskim i RadÄ… w celu uÅ‚atwienia wejÅ›cia w życie wszystkich czterech proponowanych rozporzÄ…dzeÅ„ 1 stycznia 2021 r.
Odpowiednie przygotowanie do 1 stycznia 2021 r. jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek. ZakÅ‚ócenia bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce, niezależnie od tego, czy porozumienie w sprawie przyszÅ‚ej wspóÅ‚pracy miÄ™dzy UE a WielkÄ… BrytaniÄ… zostanie zawarte, czy nie. Jest to naturalna konsekwencja decyzji Wielkiej Brytanii o wystÄ…pieniu z Unii i zaprzestaniu uczestnictwa w jednolitym rynku UE oraz w unii celnej. Komisja zawsze reprezentowaÅ‚a w tym wzglÄ™dzie bardzo jasne stanowisko.
Kontekst
Wielka Brytania (Zjednoczone Królestwo) opuÅ›ciÅ‚a UniÄ™ EuropejskÄ… 31 stycznia 2020 r. Obie strony uzgodniÅ‚y wówczas okres przejÅ›ciowy upÅ‚ywajÄ…cy dnia 31 grudnia 2020 r., podczas którego prawo UE nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii. UE i Wielka Brytania wykorzystujÄ… ten okres do wynegocjowania warunków przyszÅ‚ego partnerstwa. Jednak wynik tych negocjacji jest niepewny.
Umowa o wystÄ…pieniu pozostaje w mocy. MiÄ™dzy innymi gwarantuje ona prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii, a także nasze interesy finansowe oraz dba o pokój i stabilnÄ… sytuacjÄ™ w Irlandii.
Administracja publiczna, przedsiÄ™biorstwa, obywatele i zainteresowane strony po obu stronach muszÄ… przygotować siÄ™ do zakoÅ„czenia okresu przejÅ›ciowego. Komisja Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracowaÅ‚a z paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi UE w celu poinformowania obywateli i przedsiÄ™biorstw o konsekwencjach brexitu. OpublikowaÅ‚a prawie 100 wytycznych sektorowych – we wszystkich jÄ™zykach urzÄ™dowych UE – zawierajÄ…cych szczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce kroków, jakie muszÄ… podjąć administracje, przedsiÄ™biorstwa i obywatele w celu przygotowania siÄ™ do zmian, które nastÄ…piÄ… pod koniec roku.
Od lipca Komisja prowadzi wirtualne „tour des capitales” czyli wizyty w poszczególnych stolicach, omawiajÄ…c plany gotowoÅ›ci paÅ„stw czÅ‚onkowskich.
W ostatnich miesiÄ…cach Komisja rozpoczęła również szereg kampanii informacyjnych i nasiliÅ‚a dziaÅ‚ania informacyjne kierowane do zainteresowanych stron. OrganizowaÅ‚a dla administracji paÅ„stw czÅ‚onkowskich szkolenia i udostÄ™pniaÅ‚a im wytyczne. Nadal bÄ™dzie organizować seminaria sektorowe ze wszystkimi paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi na szczeblu technicznym, aby pomóc w dopracowaniu procesu wdrażania Å›rodków gotowoÅ›ci, w szczególnoÅ›ci w zakresie kontroli granicznych osób i towarów.
Więcej informacji: