Strona główna      Mapa strony  Kontakt 

  O Syriuszu, który jeździ koleją – przygody z Funduszami l

OBORNIKI – KRAINA LASÓW, WODY I AKTYWNEGO WYPOCZYNKU

Znacie takie słowo jak ,,retencja”? Nawet jeśli nie, nic nie szkodzi. Wakacje wcale nie oznaczają końca nauki szkolnej. Wręcz przeciwnie – można czerpać wiedzę z najbliższej okolicy i super wycieczek. Właśnie dlatego nasza unijna maskotka Syriusz chce zabrać Was w kolejną eko-podróż. Szykujmy więc rowery i wraz z Kolejami Wielkopolskimi w ramach akcji „O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami” wyruszmy na wycieczkę do Obornik, gdzie będziemy mogli zaczerpnąć świeżego powietrza w lasach i przy okazji dowiemy się, co retencja ma wspólnego z funduszami.

 

Naszą podróż zaczniemy jak zawsze na stacji Poznań Główny, wsiądziemy do elektrycznego "Elfa" i Kolejami Wielkopolskimi pojedziemy do Obornik na krótką wycieczkę. Dzięki funduszom unijnym nasza podróż będzie jeszcze bardziej komfortowa – nowoczesne elektryczne „Elfy” są na tyle przestronne, że z łatwością znajdzie się tam miejsce na rower. A rower będzie nam bardzo potrzebny!

W Obornikach wysiądziemy na stacji PKP i wybierzemy się rowerem na kąpielisko ,,Żwirki”, żeby trochę odpocząć. Tam będziemy mogli ochłodzić się w wodzie na strzeżonym kąpielisku i wejść na pomost, który powstał dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich.

         Fot. Natalia Łaszczewska – pomost na kąpielisku ,,Żwirki”

W drodze na kąpielisko ,,Żwirki” będziemy mijać zintegrowany węzeł przesiadkowy, który powstał dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych (WRPO 2014-2020). Dzięki temu powstał nowoczesny dworzec autobusowy, a także wybudowano drogi dla rowerów.

 

 Fot. Mounting Image Szymon Piestrzyński – węzeł przesiadkowy w Obornikach

Jedną z największych atrakcji Obornik są także Łazienki Obornickie, które odwiedzimy w drodze, jadąc z Kąpieliska „Żwirki” do siedziby Nadleśnictwa. Łazienki to następne miejsce, w którym można odpocząć przy wodzie – jest usytuowane nad brzegiem rzeki Wełny. Aby uczynić to miejsce jeszcze piękniejszym, gmina Oborniki postarała się o dofinansowanie z funduszy europejskich i dzięki temu Łazienki są doskonałym miejscem na rodzinne spacery. Oprócz wrażeń estetycznych, spacerując po Łazienkach możemy przejść ścieżką dyda-ktyczną ,,Woda i Ryby” i nabyć wiedzę o ekosystemach rzek. Ścieżkę opracowała lokalna grupa ,,7 ryb” i otrzymała na nią dofinansowanie z programu WRPO 2014-2020. 

Fot. Daria Koczorowska – Łazienki w Obornikach

Z Łazienek wyruszamy rowerem do siedziby Nadleśnictwa Oborniki, gdzie z pewnością spotkamy się z ciepłym przywitaniem. Leśnicy często podejmują u siebie gości na lekcjach proekologicznych i warsztatach dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych. Nadleśnictwo.  także korzysta z funduszy unijnych. Środki pozyskane w ten sposób służą ochronie lasów oraz dostosowaniu ich do zmian klimatycznych. Część z nich jest także przeznaczona na edukację proekologiczną – w ramach dwóch edycji projektu ,,Windą do lasu” wymieniono tablice informacyjne na leśnych ścieżkach edukacyjnych tak, aby były one także dostępne dla osób niewidomych. Z myślą o niepełnosprawnych remontowana będzie także sala edukacyjna w siedzibie Nadleśnictwa. W ramach pierwszej edycji w budynku powstała winda – w drugiej czas na doposażenie sali w niezbędne tablice i globusy, które uczynią to miejsce jeszcze bardziej dostępnym.

Podczas naszych podróży odwiedziliśmy już kilka miejsc, gdzie efekt wykorzystania funduszy był widoczny na pierwszy rzut oka. Jednak środki unijne wykorzystywane są także w miejscach nie do końca znanych. W Nadleśnictwie dowiedzieliśmy się, że wsparciem funduszy mogą być objęte działania na rzecz retencji. Co to takiego? Nic innego jak zatrzymanie wody w środowisku – budowa oczek wodnych, stawów, jak również zbieranie wody deszczowej i ochrona terenów podmokłych. Zmiany klimatyczne i ingerencja w środowisko powodują, że wody zaczyna po prostu brakować. Zwiększanie retencji służy przeciwdziałaniu skutkom suszy. Podczas wędrówek po lasach możemy natknąć się na zbiorniki retencyjne. Nadleśnictwo w Obornikach uzyskało dofinansowanie z funduszy na rozbudowę systemów małej retencji (ochronę torfowisk, adaptację systemów melioracyjnych oraz poprawą funkcjonowania zbiorników małej retencji) – system retencji będzie obejmował aż 72 obiekty i zostanie wybudowany 1 całkowicie nowy zbiornik. To umożliwi zgromadzenie aż 2,1 mln m³ wody! Dzięki temu w lesie zatrzymywane są większe ilości wody. Innym projektem na rzecz retencji był projekt w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, dzięki któremu wybudowano 8 dużych zbiorników retencyjnych. Zbiorniki służą też zwierzętom – na niektórych są wyspy, gdzie ptaki mogą odpocząć podczas przelotu. Woda zatrzymywana w zbiornikach chroni nie tylko rośliny i zwierzęta, ale również ludzi – może być wykorzystana np. do gaszenia pożaru.

Fot. Archiwum Nadleśnictwa w Obornikach – Nadleśnictwo Oborniki

Las to wyjątkowe miejsce na odpoczynek. Nadleśnictwo Obornickie są objęte unijnym programem Natura 2000, co oznacza ochronę wielu gatunków. Na terenie Nadleśnictwa można spotkać m.in. bobra europejskiego, czy bielika zwyczajnego. Pracownicy Leśnictwa podpowiedzieli nam, że warto wybrać się na przejście jedną z leśnych ścieżek edukacyjnych w zaczynającą się w okolicy Stobnicy. A ponieważ mamy rower, nasza podróż będzie dobra dla ciała, duszy i środowiska! Na odcinku Oborniki – Stobnica możemy jechać nowo wybudowaną ścieżką rowerową, która powstała dzięki wsparciu z funduszy europejskich. Uwaga – trasa będzie długa. Weźcie prowiant, wodę i ruszamy!

Fot. Archiwum Nadleśnictwa w Obornikach – ścieżka edukacyjna

Wracając po drodze rowerem z nasze leśnej wycieczki możemy wybrać się też - o ile starczy sił – do Centrum Rekreacji Oborniki. Tam będziemy mogli się trochę schłodzić – na terenie Centrum znajduje się pływalnia oraz wszelkie inne dogodności – takie jak strefa SPA, sauny, masażery i bicze wodne. Takie instalacje służą także do działań rehabilitacyjnych. Warto nadmienić, że renowacja Centrum możliwa była dzięki wsparciu WRPO w formie pożyczki JESSICA. A kto ma ochotę na więcej przygód z funduszami może jechać do Objezierza i podziwiać piękne odremontowany, zabytkowy Dom Kultury – także dzięki wsparciu WRPO.

Kto po tak intensywnej wycieczce ma ochotę na pływanie w chłodnym jeziorze albo wylegiwanie się w wannie? Woda przynosi ulgę i orzeźwienie, a coraz częściej zapominamy, że jest jej w środowisku coraz mniej i za kilka lat może jej po prostu zabraknąć. Woda to życie. Masz pomysł jak zatrzymać wodę? Znasz inicjatywy wspierające ochronę wód? Podziel się z nami i napisz napisz na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

 

 

 

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Oborniki, a także Urzędu Gminy Oborniki  - Wydziału Promocji.

Źródła:

https://eoborniki.pl/informacje/lokalne/7786-gmina-oborniki-zlozyla-wnioski-o-dofinansowania-plazy-na-lazienkach-i-pomostu-na-zwirkach.html

https://www.centrumrekreacjioborniki.pl/inwestycje

https://pojezierze24.pl/atrakcje-turystyczne/lazienki-obornickie-unikatowe-miejsce-nad-welna,867

https://oborniki.naszemiasto.pl/tag/dom-kultury-objezierze

https://oborniki.poznan.lasy.gov.pl/projekty-i-fundusze#.YO_6eegzZPY

https://www.oborniki.pl/fundusze_ue/

http://7ryb.pl/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/772404/

 

 

 

 

 

 


 
więcej  powrót   

aktualnosci archiwum