array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5874" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(30) "o-syriuszu-ktory-jedzi-koleja" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 06.08.2021

O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami

KÓRNIK - KRÓTKA OPOWIEŚĆ O DRZEWACH

Naszym eko- wycieczkom nie ma końca! Co wiecie na temat drzew? Potraficie rozpoznać podstawowe i te mniej podstawowe gatunki? Jeśli leżąc spokojnie pod drzewem myśleliście intensywnie nad tym, pod czym konkretnie odpoczywacie, to w tym tygodniu Syriusz poleca Wam wycieczkę bardzo blisko – do Kórnika, oddalonego od Poznania o jakieś 20 km.  Tam czekają na nas kolejne miejsca warte odkrycia – m.in. tajemniczo brzmiące arboretum! Wsiądźmy więc do pociągu – oczywiście nie byle jakiego – tylko szynobusu Kolei Wielkopolskich i w ramach akcji  ,,O Syriuszu, który jeździ koleją – przygody z funduszami” udajmy się do miasta Białej Damy!

 

 


Do Kórnika moglibyśmy pojechać rowerem – do Kórnika pojechalibyśmy wtedy aż dwiema trasami rowerowymi – odcinkiem Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej – aż do Tulc, a następnie z Tulc do Kórnika – odcinkiem Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Jednak, żeby nie mieć za bardzo zakwasów – weźmiemy rower i wybierzemy się Kolejami Wielkopolskimi. Nasza podróż rozpocznie się jak zawsze na stacji Poznań Główny, a następnie pojedziemy nowoczesnym elektrycznym "Elfem" do stacji Kórnik. Wygodną podróż koleją to w dużej mierze zasługa dotacji z funduszy unijnych – zakup "Elfów" został współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Nawet nie będziemy szukać miejsca siedzącego – do Kórnika powinniśmy dojechać w ok. 18 minut. Warto jechać koleją – jest to jeden z szybszych i bardziej ekologicznych środków transportu.

Jak tylko wysiądziemy z pociągu, natrafimy na pierwszy eko-projekt. Kórnik, podobnie jak wiele wielkopolskich gmin, postawił na zachęcanie mieszkańców do wybierania eko-tandemu, jakim jest połączenie roweru i kolei – i uzyskał dofinansowanie unijne (ze środków WRPO 2014-2020) na budowę Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego. Węzeł jest rozwiązaniem dla wszystkich – rowerzyści mogą zostawić swoje rowery pod wiatą, dla zmotoryzowanych jest parking, a jeśli ktoś nie do końca ceni rower, ale nie posiada też samochodu, do centrum Kórnika może dojechać niskoemisyjnymi autobusami, również zakupionymi w ramach projektu.

Fot. Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy – żródło: mapadotacji.gov.pl

 

Fot. Łukasz Grzegorowski – Urząd Miasta i Gminy Kórnik - Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy

Na początek naszej wycieczki pojedziemy rowerem na ul. Jeziorną, znajdującą się w kierunku na Bnin i tam rozpoczniemy spacer wspaniałą Promenadą im. Wisławy Szymborskiej, gdzie możemy aktywnie wypocząć nad brzegiem Jeziora Kórnickiego. Na promenadzie wolno nawet jechać rowerem. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek w postaci spaceru, biegu czy też jazdy rowerem, hulajnogą, rolkami czy wrotkami. Oczywiście przy promenadzie także towarzyszy nam wiele drzew – z promenady za jeziorem widzimy piękny pejzaż lasu. Budowa promenady została współfinansowana ze środków unijnych – projekt uzyskał dotację w ramach WRPO 2007-2013. Promenada zachwyciła swoim urokiem nie tylko mieszkańców Kórnika – projekt został wyróżniony w konkursie ,,Aktywny Europejczyk 2011”. Rozbudowa promenady była kontynuowana w latach 2014-2015, także dzięki wsparciu funduszy unijnych, dzięki czemu powstał dodatkowy odcinek, platforma widokowa, pomosty i molo.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Kórnik - Promenada im. Wisławy Szymborskiej

Z promenady wyjdziemy na wprost ratusza w Kórniku. Ratusz leży w samym centrum miasta, a przy nim znajduje się plac rynku. Całość tworzy XV układ. W ostatnich latach płyta rynku także wypiękniała – jej renowację przeprowadzono z pożyczki JESSICA, która także jest instrumentem wsparcia unijnego. Dookoła rynku jest dużo kawiarń – możemy przysiąść w jednej z nich i odpocząć przed spacerem po Kórnickim arboretum.

Fot. Małgorzata Góźdź – Urząd Miasta i Gminy Kórnik – Ratusz w Kórniku

Starych drzew się nie przesadza. Nie powinno się ich też wycinać. Drzewa są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Dają cień w upalne dni, tworzą dom dla wielu gatunków dzikich zwierząt i znacząco wpływają na poziom wód gruntowych. Dlatego istotne jest, aby nasadzać nowe drzewa i chronić stare. Różnorodność drzew można podziwiać w arboretum – nazwa może brzmieć dla Was tajemniczo. To nic innego jak rodzaj parku – jest jednak szczególny, bo w arboretach nasadza się lub chroni różnorodne gatunki drzew – nawet te najbardziej egzotyczne. Arboretum w Kórniku znajduje się przy Zamku Kórnickim, a pieczę nad nim sprawuje Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Arboretum Kórnickie jest największą i jedną z najbogatszych kolekcji drzew w Polsce i Europie Środkowej. Ochrona drzew i edukacja w zakresie ich różnorodności i funkcjonowania w ekosystemie również może być objęta wsparciem unijnym – Instytut Dendrologii w 2010 roku w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych stworzył ok. 3,5-kliometrową trasę edukacyjną ,,Drzewa Świata”, dzięki czemu możemy oglądać w arboretum aż 25 gatunków drzew z odległych zakątków – Ameryki Północnej, Azji i Europy – nawet z pysznie brzmiącym ,,drzewem ciasteczkowym” (grujecznik japoński). Tablice przy ścieżce ilustrują bogactwo drzew i ich zróżnicowanie pod względem koron, liści i budowy oraz opisują ich zastosowanie użytkowe i lecznicze, a także znaczenie w kulturze.

Fot. K.Broniewska, Instytut Dendrologii PAN – Ścieżka Drzewa Świata

 

Fot. K. Nowak, Instytut Dendrologii PAN – Arboretum Kórnickie

 

Fot. D.Michałowicz, Instytut Dendrologii PAN – Arboretum Kórnickie

Drzewa należy chronić – zwłaszcza, że w naturze jest ich coraz mniej. Zagraża im nie tylko wycinka, ale i częste pożary – szczególnie w lecie. Do gaszenia pożarów potrzeba nam prawdziwych bohaterów – dlatego po wizycie w arboretum udamy się rowerem na plac 20 października do Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy  - zarówno zawodowi, jak i ochotnicy chronią nas głównie przed ogniem, ale ich praca obejmuje cały wachlarz działań, także tych ukierunkowanych na ochronę środowiska – gaszenie pożarów lasów i pól, pomoc w zabezpieczaniu obiektów przed powodziami, wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń, pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, jak np. przejście trąby powietrznej i wiele, wiele innych. Praca strażaków jest tym bardziej efektywna, im lepszy mają sprzęt. OSP w Kórniku może pochwalić się ciężkim wozem gaśniczym ze zbiornikiem wodnym o pojemności aż 5000 l. Auto służy jako pierwszy wóz wyjazdowy do pożarów, monitoringów przeciwpożarowych, zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz do działań z ratownictwa ekologicznego i przeciwpowodziowego. Warto nadmienić, że jego zakup został współfinansowany ze środków unijnych (WRPO 2007-2013). Może przy odrobinie szczęścia – o ile nasi bohaterowie nie wyjadą na akcję – będziemy mogli zobaczyć go z bliska!

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Kórniku – pierwszy wóz wyjazdowy OSP

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Kórniku – pierwszy wóz wyjazdowy OSP

 

Dzień jak zawsze spędziliśmy w otoczeniu wspaniałych drzew. Im więcej będzie im w środowisku, tym lepiej – to przede wszystkim drzewa produkują tlen niezbędny do życia, tworzą dom dla zwierząt, zapobiegają powodziom i jałowieniu gleby. Niestety szkodzi im nie tylko zmiana klimatu, ale także działalność człowieka. Wizyta w Kórniku ukazała ich różnorodność i rolę, jaką pełnią. Bez drzew sami byśmy nie istnieli. Zapraszamy do odwiedzin w Kórniku ponownie – pod drzewami zawsze znajdzie się miejsce na odpoczynek. A Wy ile wiecie na temat drzew? Wiecie, jak je chronić i pielęgnować? Podzielcie się swoimi pomysłami i piszcie na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

 

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Kórnik, Instytutu Dendrologii PAN i Ochotniczej Straży Pożarnej
w Kórniku.  

 

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/737280/

https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/wielkopolska;trzy;miasta;dostaly;pieniadze;z;programu;jessica,45,0,1371949.html

https://kornik.pl/

http://www.idpan.poznan.pl/arboretum

https://www.poznan.pl/mim/main/-,p,47003,47004,47016.html

http://www.idpan.poznan.pl/index.php/sciezka-drzewa-swiata

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/panstwowa-straz-pozarna-16794361

https://osp.kornik.pl/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/772409/

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/658215/

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.