array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5878" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(20) "prawa-przez-caly-rok" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 10.08.2021

Prawa przez cały rok - równe traktowanie

Jako obywatel UE masz prawo do równego traktowania w zakresie: rekrutacji, warunków pracy, awansu, wynagrodzenia, dostępu do szkoleń zawodowych, emerytur pracowniczych i zwolnienia z pracy. Dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne lub rasowe, religię lub przekonania albo orientację seksualną jest zakazana w całej UE zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

 


 

Jako obywatel UE musisz być traktowany dokładnie tak samo jak miejscowi pracownicy, którzy są obywatelami danego kraju, jeśli chodzi o prawa pracownicze, świadczenia socjalne i dostęp do publicznych służb zatrudnienia. Kraj przyjmujący może jednak odmówić Ci prawa do wsparcia dochodu – lub do innych świadczeń – przez pierwsze 3 miesiące Twojego pobytu (np. jeśli przebywasz tam jako pracownik sezonowy albo złożyłeś wniosek o wsparcie dochodu po przepracowaniu jednego miesiąca), a nawet dłużej – jeśli przybyłeś tam jako osoba poszukująca pracy.

Przed jakimi rodzajami dyskryminacji masz zapewnioną prawną ochronę?

Do dyskryminacji bezpośredniej dochodzi, gdy pracodawca źle kogoś traktuje ze względu na jeden z sześciu aspektów wymienionych powyżej. Może to oznaczać na przykład odmowę zatrudnienia lub przyznania awansu, ponieważ dana osoba pochodzi z mniejszości etnicznej.

Dyskryminacja pośrednia ma miejsce, gdy dana praktyka, polityka lub zasada mająca zastosowanie do wszystkich osób ma negatywny wpływ na konkretną grupę. Na przykład przepisy wykonawcze, które są niekorzystne dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, mogą pośrednio dyskryminować kobiety, ponieważ to one stanowią większość pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu.

Napastowanie to niepożądane zachowanie, nękanie psychiczne lub inne zachowanie, które skutkuje stworzeniem wrogiej atmosfery w miejscu pracy. Na przykład jeśli szef lub współpracownicy opowiadają dowcipy na temat orientacji seksualnej w towarzystwie pracownika o orientacji LGBTQ.

Nakłanianie do dyskryminacji ma miejsce, gdy dana osoba nakłania do dyskryminacji innej osoby. Na przykład jeżeli pracodawca zleca agencji pracy tymczasowej znalezienie pracowników wyłącznie w wieku poniżej 40 lat.

Represje mają miejsce wtedy, gdy przełożeni lub współpracownicy podejmują działania odwetowe w reakcji na skargę na dyskryminację. Na przykład jeżeli ktoś został zwolniony lub nie dostał awansu ze względu na to, że złożył skargę na swoich zwierzchników dotyczącą dyskryminacji.

Istnieją jednak sytuacje, w których odmienne traktowanie z jednego z tych względów może być uzasadnione na ściśle określonych warunkach. Na przykład dyskryminacja ze względu na wiek może być uzasadniona w celu promowania zatrudnienia młodych pracowników, jeżeli przepis krajowy nakłada na pracowników obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku.

Racjonalne dostosowanie

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną możesz potrzebować dostosowań na stanowisku pracy lub w miejscu pracy, które umożliwią Ci wykonywanie obowiązków i rozwój zawodowy, a także udział w szkoleniach. Osoby niepełnosprawne

Jak dochodzić swoich praw

Jeśli uważasz, że doświadczasz dyskryminacji, możesz zgłosić sprawę do krajowego organu ds. równości. Niektóre z tych organów mogą jedynie udzielić Ci przydatnych informacji na temat Twojej sytuacji, podczas gdy inne mogą pomóc w złożeniu skargi, a nawet, za Twoją zgodą, skierować Twoją sprawę do właściwych sądów.

W zależności od przepisów krajowych możesz mieć prawo do odszkodowania lub powrotu na stanowisko pracy. Możliwe też, że Twój pracodawca otrzyma nakaz podjęcia odpowiednich działań w celu zaradzenia dyskryminacji i zapewnienia racjonalnych dostosowań.

Możesz również skontaktować się z organizacjami, takimi jak związki zawodowe lub organizacje pozarządowe, jak również prawnikami, aby uzyskać pomoc i poradę.

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.