array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5888" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(30) "o-syriuszu-ktory-jedzi-koleja" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 20.08.2021

O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z funduszami

GNIEZNO – JESZCZE TROCHĘ CIEPŁA

Koniec sierpnia to dobra okazja na wygrzewanie się na balkonie lub w miejskich parkach. Jesienią przyjdzie nam zmienić źródło ciepła ze Słońca na kaloryfer. A czy wiecie, że ciepło też wiąże się z klimatem? Żeby dowiedzieć się czegoś więcej, polecamy Wam w ramach akcji „O Syriuszu, który jeździ koleją - przygody z Funduszami” krótką eko-wycieczkę do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, owianej tajemnicami dawnych wieków, ale także miasta nowoczesnego, również w działaniach proekologicznych. Będzie trochę o zabytkach – w końcu to pierwsza stolica Polski, trochę o ekologii i cieple, trochę o funduszach unijnych. Nie musimy nawet na naszą wycieczkę brać roweru – jak dojedziemy do Gniezna dowiecie się, dlaczego.


Żeby udać się do Gniezna, wyruszamy ze stacji Poznań Główny. Na stacji już będzie na nas czekał super nowoczesny, przyjazny środowisku, elektryczny "Elf" Kolei Wielkopolskich.  Takie pojazdy mamy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych (WRPO 2014-2020). Podróż do Gniezna nie zajmie nam wiele czasu – Gniezno leży od Poznania zaledwie ok. 60 km.

Będąc w Gnieźnie, dawnej stolicy Polski, nie wypada nie obejrzeć kilku znaczących zabytków.  Jednak najpierw musimy rozejrzeć się za jakimś ekologicznym środkiem transportu. Gniezno ma tak wiele pięknych zabytków, że nie sposób zwiedzić wszystkiego pieszo.  Poszukamy czegoś, bez czego nasz Syriusz nie wyobraża sobie wycieczki – roweru. Znaleźć go w Gnieźnie nie jest wcale tak trudno. Urząd Miasta w Gnieźnie w ramach projektu współfinansowanego z funduszy europejskich (WRPO 2014-2020) zaplanowało zakup 100 rowerów miejskich. Te rowery są dostępne dla turystów i mieszkańców za pośrednictwem aplikacji mobilnej – na pierwsze 30 min jazdy z roweru można korzystać bezpłatnie. W ramach roweru miejskiego powstała także infrastruktura – specjalne punkty i strefy parkowania po to, aby wszyscy mogli korzystać z rowerów w sposób bezpieczny. Rower miejski to super sprawa – nie tylko na wycieczki, ale także na dojazdy do pracy czy szkoły. Komu chłodno – niech weźmie rower i rozgrzeje się trochę! Ruszajmy w drogę!

Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie   Rower Miejski

Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie   Rower Miejski

Zdecydowanie najbardziej znanym zabytkiem Gniezna jest Katedra Gnieźnieńska, czyli Katedra pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha. Jadąc do Katedry, znajdującej się na Wzgórzu św. Wojciecha, będziemy przejeżdżać przez Stare Miasto. Warto więc zatrzymać się przed budynkiem nowo odrestaurowanego Ratusza. W tym budynku mieści się Urząd Stanu Cywilnego oraz Biuro Rady Miasta. Warto zaznaczyć, że zabytkowy budynek swoje piękno i funkcjonalność zawdzięcza dofinansowaniu funduszy europejskich (WRPO 2014-2020).

W ramach projektu rewitalizacji budynek przeszedł gruntowną przebudowę – wymieniono m.in. dach i elewację. Takie rozwiązania sprzyjają także środowisku – nowe dachy na budynkach dobrze izolują ciepło. A oszczędzanie ciepła to także działanie proekologiczne – dzięki oszczędzaniu energii cieplnej zużywamy mniej paliw kopalnych, jak węgiel czy gaz, oszczędzając tym samym planetę.

Fot. Sebastian Uciński  Stary Ratusz w Gnieźnie 

Wzgórze św. Wojciecha jest perłą w koronie Gniezna. Z koroną ma też wiele wspólnego. Katedra Gnieźnieńska to miejsce koronacji aż 5 królów polskich. Jest ona budowlą gotycką, wewnątrz znajdują się trzy nawy otoczone wieloma kaplicami. Zwróćcie uwagę na Drzwi Gnieźnieńskie – zabytek epoki romańskiej, jeden z najpiękniejszych w Europie. Na Drzwiach można podziwiać sceny z żywotu św. Wojciecha, którego relikwie spoczywają w Katedrze. Katedra także skorzystała z dofinansowania z funduszy unijnych (POIiŚ 2014-2020). W ramach projektu prowadzonego przez Archidiecezję Gnieźnieńską, Katedra jest jeszcze bardziej dostępna dla turystów – także tych z niepełnosprawnościami – poprzez zakup audioprzewodników i tablic w języku Braille’a. Ponadto wykonano także wiele różnych prac konserwatorsko- rewitalizacyjnych. Nowe stanowiska multimedialne i gabloty umożliwiły przedstawienie cennych zabytków turystom. Mimo, że wewnątrz Katedry jest zazwyczaj chłodno – ze względu na specyfikę budowy tego gotyckiego budynku - nawet tam towarzyszy nam temat ciepła. Katedra przeszła, jak wiele innych zabytków, zabiegi termomodernizacyjne – docieplenie ścian, podłóg i stropów oraz przebudowę systemu grzewczego i zainstalowanie źródła ciepła korzystającego z odnawialnych źródeł energii. Te działania były finansowane ze środków NFOŚiGW.

 Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie -  Katedra Gnieźnieńska

Skoro już o zabytkach mowa – jeśli mamy rower, może by wyruszyć na Trakt Królewski? Trakt łączy zabytki gnieźnieńskie – na jego trasie znajduje się informacyjne tablice, posągi 5 pierwszych królów polskich, postaci z piastowskich legend oraz makiety edukacyjne. Przez Trakt możemy pokonać sami – przy pomocy bezpłatnego przewodnika lub aplikacji na telefon. Najmłodsi pewnie na Trakcie wypatrzą coś jeszcze – postać małego królika, który wyznacza trasę całego Traktu. To miejsce jest nie tylko efektowne, ale i efektywne – można podziwiać jego piękno i korzystać z nauki, która oferuje. Trakt Królewski powstał także dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych (WRPO 2014-2020) i jest częścią projektu prowadzonego przez Wielkopolska Organizację Turystyczną.

Fot. Sebastian Uciński – Trakt Królewski

Jeżeli jest Wam chłodno i nie macie ochoty spędzać już więcej czasu na świeżym powietrzu, dla odmiany możemy odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Muzeum oferuje bajecznie ciekawe wystawy – ich sercem są tematy związane z kulturą słowiańską i rodem Piastów. Pośród wystaw stałych możemy zobaczyć m.in. kolekcję ceramik – jedną z największych na świecie (,,Wystawa ceramiki gnieźnieńskiej”), dzieje miasta Gniezna (,,Gniezno. Stąd do przeszłości”) oraz dzieje Piastów przedstawione w XIX – wiecznym malarstwie. Organizacja tych wystaw oraz ich przearanżowanie było możliwe dzięki dotacji z projektu, na które Muzeum Początków Państwa Polskiego otrzymało środki z funduszy unijnych (WRPO 2014-2020). Dzięki środkom powstały także przestrzenie edukacyjne, aby wiedza była dostępna dla każdego. Warto odwiedzić to wspaniałe miejsce i wyruszyć w podróż po kartach historii.

Fot. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – wystawa ,,Piastów malowane dzieje”

Następnym punktem naszej wycieczki będzie miejsce niezwykłe i raczej mało turystyczne – skoro tyle mówimy o cieple, można wybrać się do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Także to przedsiębiorstwo zostało objęte pomocą funduszy europejskich. W ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych (WRPO 2007-2013) połączono sieć cieplną pomiędzy dwoma ciepłowniami. W ramach inwestycji wybudowano blisko kilometr sieci ciepłowniczej stosując technologię preizolacji. Prace objęły budowę 277 m ciepłociągu, co oznacza, że ciepłownie są w stanie zaopatrzyć w ciepło aż 206 węzły ciepła. Obecnie ciepłownie miejskie funkcjonują dzięki użyciu paliw kopalnych – węgla, miału lub gazu. Poprzez modernizację i nowe instalacje ograniczono zużycie tych surowców i uniknięto strat ciepła. Ciepło systemowe w mieście jest korzystniejsze dla środowiska - emituje mniej szkodliwych substancji – pyłów, tlenków azotu, tlenku węgla oraz tlenku siarki i benzopiernu do atmosfery niż domowe piece.

Fot. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.  Część instalacji ciepłociągu

Chyba czas wracać już do domu, ale warto odwiedzić Gniezno raz jeszcze, aby zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Szlak Piastowski i wiele innych  ciekawych i interesujących atrakcji. Każdą z nich możecie zobaczyć wybierając kolej i rower – wystarczy tak niewiele.
W Gnieźnie zobaczyliśmy przykłady na to, jak można oszczędzać ciepło na przykładzie dużych inwestycji. Ale dla czystszego powietrza ciepło można oszczędzać także w domu, np. poprzez obniżenie temperatury w pokojach – wystarczy o 1 stopień. Macie może jakieś sprawdzone pomysły na oszczędzanie ciepła? A może w Waszej okolicy widzicie rozwiązania służące oszczędzaniu energii cieplnej? Podzielcie się z nami pomysłami i napiszcie na adres europedirect-poznan@irpoznan.com.pl lub na fb www.facebook.com/EDPoznan

 

Zdjęcia i informacje zawarte w niniejszym artykule opublikowane zostały dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Gniezno, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp.z.o.o. w Gnieźnie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

 

 

https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/186390/tego_lata_w_gnieznie_pojedziemy_rowerem_miejskim

https://cms-v1-files.idcom-jst.pl/sites/972/cms/szablony/24214/pliki/centrump.pdf

https://archidiecezja.pl/fundusze-europejskie/

https://www.gniezno.eu/atrakcje/atrakcja/845/katedra_gnieznienska

https://www.gniezno.eu/atrakcje/atrakcja/846/drzwi_gnieznienskie

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/cieplownie-emituja-mniej-zanieczyszczen-niz-domowe-piece-4256.html

https://mapadotacji.gov.pl/projekty/747062/

https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/142168/kilka_faktow_o_geotermii

https://www.gniezno.eu/cms/25147/trakt_krolewski_w_gnieznie

http://pec.gniezno.pl/2010/09/19/dofinansowanie-inwestycji-pec-ze-srodkow-ue-stalo-sie-faktem/

https://moje-gniezno.pl/artykuly/czytaj/4386/gniezno-z-ekologiczna-siecia-cieplownicza

 

 

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.