array(4) { ["s"]=> string(9) "wiadomosc" ["s3"]=> string(4) "5943" ["s4"]=> string(7) "oldnews" ["s2"]=> string(32) "europejskie-spotkanie-mlodziezy-" } Europe Direct Poznań

Data publikacji: 04.10.2021

Europejskie Spotkanie Młodzieży – kształtujemy przyszłość Europy

W dniach 8 i 9 października od 3 do 4 tys. młodych ludzi zbierze się w Strasburgu i online, aby wymienić się pomysłami i rozmawiać na temat przyszłości Europy.


 

 

 

  • Od 3 do 4 tys. uczestników w dniach 8–9 października w Strasburgu
  • Nacisk na środowisko, demokrację, wyjście z kryzysu COVID-19, prawa człowieka i nierówności społeczne
  • Wypracowanie propozycji do przedstawienia na Konferencji w sprawie przyszłości Europy
  • Impreza dla młodych ludzi, współorganizowana przez młodych ludzi

 

Europejskiemu Spotkaniu Młodzieży (EYE) przyświeca w tym roku hasło „Przyszłość należy do nas”. Podczas spotkania odbędą się dziesiątki zajęć, debat i warsztatów, a także imprezy sportowe, występy artystyczne i koncerty.

Wydarzenia online rozpoczną się w poniedziałek 4 października. W piątek 8 paź-dziernika i w sobotę 9 października budynek Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i wioska EYE będą głównym ośrodkiem spotkania. Ma w nim wziąć udział od 3 do 4 tys. osób, a jeszcze więcej będzie mogło śledzić przebieg wydarzenia na platformie EYE 2021. Po raz pierwszy EYE odbędzie się w formacie hybrydowym, po zeszłorocznej zdalnej edycji wymuszonej pandemią.

Zielona przyszłość Europy

Głównym tematem dyskusji będą środowisko i walka ze zmianą klimatu, jako że w listopadzie 2021 roku zbiera się szczyt klimatyczny COP26.

Sesja inauguracyjna będzie mieć miejsce w sali obrad Parlamentu Europejskiego w piątek o godz. 10.00. Następnie odbędą się okrągłe stoły, podczas których uczestnicy będą mogli dyskutować z aktywistami, liderami opinii i decydentami w Parlamencie, wiosce EYE i online. Z komisarzami, posłami do Parlamentu i ekspertami będzie można omówić demokrację cyfrową, walkę z dyskryminacją, przyszłość rynku pracy po konferencji COVID-19, Europejski Zielony Ład, nierówności społeczne i przygotowania do COP26.

W programie EYE ważne miejsce zajmują też sprawy zagraniczne, prawa człowieka i wartości. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się ze Swiatłaną Cichanouską, białoruską opozycjonistką demokratyczną i współlaureatką Nagrody Sacharowa 2020, oraz z Ołehem Sencowem, ukraińskim filmowcem i laureatem Nagrody Sacharowa 2018.

Główne wnioski z dwudniowych dyskusji zostaną przedstawione podczas ceremonii zamknięcia, w sobotę o godz. 17.00. Więcej szczegółów na temat harmonogramu, prelegentów i wydarzeń (w tym dwóch koncertów plenerowych w piątek i sobotę wieczór) można znaleźć w programie.

Wyniki dyskusji

EYE2021 będzie zwieńczeniem procesu konsultacji Parlamentu Europejskiego z młodzieżą na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy. We współpracy z ogólnoeuropejskimi organizacjami młodzieżowymi od maja 2021 roku na platformie youthideas.eu zbierane są pomysły młodych ludzi na temat przyszłości Europy. Uczestnicy będą je zgłębiać podczas warsztatów w trakcie spotkania. Propozycje zostaną przegłosowane podczas EYE2021 i następnie zebrane w formie sprawozdania. Sprawozdanie to zostanie przedstawione uczestnikom Konferencji i włączone do debaty politycznej w jej trakcie.

Błyskawiczny Eurobarometr

Według badania Eurobarometru przeprowadzonego w czerwcu 2021 roku, Europejczycy w wieku od 16 do 30 lat na pierwszym miejscu stawiają "walkę z ubóstwem i nierównościami" (43%), "walkę ze zmianą klimatu i kwestiami środowiskowymi" (39%) oraz "walkę z bezrobociem/brak miejsc pracy" (37%). Aż 85% przynajmniej od czasu do czasu rozmawia o polityce z przyjaciółmi i krewnymi, a prawie połowa (46%) głosowała w ostatnich wyborach lokalnych, krajowych lub europejskich.

Jak wziąć udział w EYE

W EYE mogą wziąć udział osoby w wieku od 16 do 30 lat, które uczą się w szkole, studiują lub pracują, bez względu na to, czy są członkami organizacji młodzieżowych. Można uczestniczyć z grupą przyjaciół lub indywidualnie. Program wydarzeń można znaleźć na specjalnej platformie. Są tam uwzględnione wydarzenia online i na miejscu.

Jeśli jesteś dziennikarzem i chcesz wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodzieży, musisz uzyskać akredytację medialną Parlamentu lub posiadać międzyinstytucjonalną przepustkę dla mediów.

W związku z sytuacją zagrożenia zdrowia publicznego podczas imprezy zastosowane zostaną środki ostrożności.

 

Więcej informacji

Wszystko o EYE 2021 – najczęściej zadawane pytania

Materiały multimedialne

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.