Strona główna      Mapa strony  Kontakt 

  Oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE Catherine Ashton i komisarza Sztefana Füle w sprawie sytuacji w Tunezji l

Catherine Ashton, Wysoki Przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Komisji, a Stefan Füle, komisarz ds. polityki sąsiedztwa, przedstawili wczoraj następujące oświadczenie:
"W tym krytycznym momencie, potwierdzamy solidarności UE z Tunezją i jej mieszkańcami. Potępiamy, po raz kolejny, brutalne represje wobec demonstrantów i ponawiamy nasze współczucie dla rodzin i przyjaciół ofiar. Oddajemy hołd odwadze Tunezyjczyków i ich pokojowej walce o swoje prawa i aspiracje demokratyczne.
 
(…) Tunezja chce być stabilną demokracją, gdzie szanuje się podstawowe prawa i wolności. Chce wolnych i uczciwych wyborów. Będziemy wspierać Tunezje w dążeniu do osiągnięcia tych celów.
 
Wzywamy formacje nowego rządu jedności, aby zapewnił spokojną demokratyczną transformację. Aby odpowiedzieć na potrzeby ludzi, niezbędny jest prawdziwy proces wyborczy. W duchu otwartości i dialogu wszystkie demokratyczne siły musza teraz przystąpić do ukształtowania nowej tunezyjskiej demokracji i naprawić błędy z przeszłości. UE jest gotowa zapewnić natychmiastową pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu wyborczego i trwałego wsparcia dla prawdziwie demokratycznych przemian (…)
 
Pełen tekst oświadczenia na
 

 
więcej  powrót   

aktualnosci archiwum